חיפוש
  • David Kuperman

ייפוי כוח מתמשך ? – הבנקים נשארו מאחור


יותר מ-52 אלף ייפויי כוח מתמשכים כבר הופקדו, אבל הבנקים עדיין לא מאפשרים לפעול בחופשיות בחשבונות של הממנים. זמן לעדכן את הנהלים


כמעט חמש שנים חלפו מאז אפריל 2016 עת נכנס לתוקף תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות המאפשר לאדם (הממנה) עוד כאשר הוא צלול ובריא למנות אדם (מיופה הכוח) אותו הוא מכיר ועליו הוא סומך שיקבל עבורו החלטות וינהל את ענייניו כאשר הוא עצמו כבר לא יהיה עוד כשיר לכך. בשונה מהמצב טרום כניסת התיקון לתוקף בו נדרשה החלטת בית משפט למינויו של אפוטרופוס הרי עם הפעלת הכלי המשפטי החדש מינויו של מיופה כוח לאדם שאיבד את יכולתו לקבל החלטות מתבצע ללא צורך בהתערבות בית משפט וללא פיקוח של האפוטרופוס הכללי.


מעל 43,000 ייפויי כוח מתמשכים הופקדו מאז הופיע לראשונה מנגנון ייפוי כוח המתמשך והרפורמה בענייני האפוטרופסות נכנסה לתוקף אך נראה כי מעמדו בעיני הבנקים עדיין אינו ברור. הולכים ומתרבים מקרים מדווחים מהם עולה כי בדרגי השטח המודעות לקיומו של הכלי לוקה בחסר וכפועל יוצא מכך החוק לא תמיד מיושם. לא אחת כאשר מגיעים מיופי הכוח לבנק ומבקשים לפעול בחשבון הממנה הם נתקלים בתגובה "אין לנו מושג על מה אתם מדברים" או "תשלחו אלינו את הלקוח שיחתום" ולעיתים "נעביר למחלקה המשפטית שתאשר" או "יש צורך בצו של בית משפט". כמו כן, מדיניות הבנקים ביחסם לייפוי הכוח המתמשך אינה אחידה ולא פעם נראה כי עומק היכרותם עם כלי זה שונה מבנק לבנק ולעיתים אף בין סניף לסניף השייכים לאותו בנק. במקרים אחרים הבנקים מקשים על מיופי הכוח בכל הקשור להתנהלותם בחשבון הממנה באמצעות כרטיסי אשראי\כרטיסי חיוב למיניהם ו/או באמצעות האתר המקוון של הבנק.


מערימים קשיים

בנוסף, סעיף 32יט(ב) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי הממנה רשאי לקבוע בייפוי הכוח המתמשך כי ההוראות בענייניו הרכושיים (והן בלבד) ייכנסו לתוקף באופן מיידי, עוד כאשר הוא צלול וביכולתו לקבל החלטות. הוראה זו נועדה להקל על ממנה שכבר היום, מפאת גילו ו/או בריאותו, מתקשה להגיע לבנק ומבקש להיעזר לשם כך במיופה כוחו. גם במקרה זה הבנקים מערימים קשיים ומסרבים לקבל הסמכה גורפת בייפוי הכוח לטיפול בעניינים הרכושיים ואינם מתירים למיופה הכוח לבצע פעולות בחשבונות הבנק של הממנה בתואנה שלא ברור באיזה נושא רכושי בייפוי הכוח הוסמך מיופה הכוח בדיוק לפעול.

ויש להדגיש, העניינים הרכושיים במסגרת ייפוי הכוח המתמשך לגביהם רשאי הממנה לקבוע הנחיות מקדימות ליום בו לא יוכל לקבל עוד החלטות מתייחסים לכלל רכושו של הממנה לרבות כספיו המנוהלים בבנקים ובמוסדות הפיננסיים האחרים. הממנה רשאי לקבוע כי מיופה כוחו יהיה רשאי לנהוג מנהג בעלים בחשבונותיו ולפעול בהם באופן מלא וללא מגבלה. הוראה זו מגשימה את אחת המטרות החשובות של ייפוי הכוח המתמשך והיא לאפשר המשכיות ורציפות ניהול זכויותיו וחובותיו הפיננסיים של הממנה כמו גם מתן מענה לצרכיו הכלכליים השוטפים, טיפול בבריאותו וברווחתו האישית. קל להבין אם כך את תסכולם של מיופי הכוח שמצד אחד מתמודדים עם מצבו המדרדר של יקירם מי שהסמיכם לטפל בענייניו מתוך אמונה כי ידאגו לצרכיו, תסכול שעליו מתווסף גם חוסר אונים כאשר אינם מסוגלים לתת מענה לצרכים אלה.

הטענות הנשמעות תדיר מפי הבנקים הן כי מדובר בחבלי לידה של יישום החוק, כי הקשיים שמערים הבנק נובעים מחובת זהירות ונאמנות ללקוח וכי הדרישות המנוסחות בייפויי הכוח כלפי הבנק אינן ברורות דיין.


להעמיק את המודעות ולהכשיר עובדים

ייפוי הכוח המתמשך הוא כלי משפטי חדש רב עוצמה השם דגש על בחירותיו של האדם ולא על טובתו כפי שרואה אותה, לעיתים בצורה חד ממדית, בית המשפט ואשר לא בהכרח משקפת את רצונותיו. ייחוס החשיבות והעברת כובד המשקל לרצונותיו של האדם בהווה מבטיחים לממנה שליטה טובה יותר על עתידו והאופן בו ייראו חייו.

על מנת שהאוכלוסייה לא תירתע משימוש בייפוי הכוח המתמשך יש לחתור לכך שמעמד ייפוי הכוח בבנקים יהיה כזה שיאפשר למיופה הכוח ניהול חשבון שוטף ללא מגבלה בדומה לזה של אדם רגיל. לשם כך, על הבנקים להעמיק את המודעות לקיומו של הכלי ולהכשיר את עובדיו באמצעות הדרכות עומק. על הבנקים לעדכן את נהליהם והם נדרשים לפיתוח מערכות ארגוניות וממשקים דיגיטליים שיתמכו ביישומו של הכלי המשפטי החדש.

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

בית משפט השלום בתל אביב חייב לאחרונה עורכת דין לשלם כ-90 אלף שקל ללקוח לשעבר עקב רשלנות מקצועית שהתבטאה בכך שלא הבחינה שלדירה שרכש אין היתר בנייה. "מצופה מהנתבעת, עורכת דין ועוד המתמחה בנדל"ן, שתדע לק

אתם מתגוררים בדירתכם המזדקנת כבר לא מעט שנים וחוככים בדעתכם האם לא הגיע הזמן למכרה ולעבור לדירה חדשה. לאחר לא מעט לבטים אתם מגיעים לרגע ההחלטה. מוכרים את הדירה! הובא לידיעתכם כי במכירת דירה זו יש באפש